Contact Us

Area Tournaments  
  2019 Alabama Dizzy Dean
  Area Tournament Schedule
   
  Teams to be determined as they register and qualify
The Area Host will be allowed to field a team, if they do not have a team qualified to participate.
6 Year Olds
         
* See Right Column for Teams Advancing to State Tournament * Tournament * Subject to Change
Location: Contact: Phone: Start:  6/21/19 as teams drop out *
1 Lincoln Roben Duncan 256-267-2865    
Participants: Pell City Moody Springville

Lincoln

Huffman Gardendale Maroon Hayden

Gardendale White

2 Columbiana Ricky Ruston 205-365-2977    
Participants: Chelsea Black North Chilton Calera Montevallo
Shelby County Northport Nationals Northport American Helena
Pelham      
3 Guntersville Justin Brooks 256-302-3990    
Participants: Madison City Meridianville Attalla Guntersville Gray
Arab Nationals Guntersville Cardinals Arab Americans  
4 Addison Keith Thompson 205-295-8895    
Participants: WC Braves WC Smokin Aces P.A.T. WC Avengers
     
           
         
     
         
8 Year Olds
         
* See Right Column for Teams Advancing to State Tournament * Tournament * Subject to Change
Location: Contact: Phone: Start:  6/21/19 as teams drop out *
1 Fultondale Mike Kelly 205-225-1393    
Participants: Springville Odenville Pell City Lincoln
Gardendale Huffman Corner Hayden
       
2 Pelham Scott Verner 205-541-4570    
Participants: Chelsea Black Chelsea White Calera North Chilton
Northport Nationals Pelham Nationals McCalla Helena
     
3 Hazel Green Keith Campbell 256-655-7119    
Participants: Madison City Blue Madison Co. Red Madison Co. Blue Madison City Red
Albertville Sardis    
       
4 Jasper Peter Cosmiano 205-544-4171    
Participants: West Point ACM Good Hope Cullman
Pleasant Grove A P.A.T. Rock Creek Pleasant Grove B
     
           
         
     
         
10 Year Olds
         
* See Right Column for Teams Advancing to State Tournament * Tournament * Subject to Change
Location: Contact: Phone: Start:  6/21/19 as teams drop out *
1 Rock Creek Jeremy Beck 205-807-1274    
Participants: Rock Creek P.A.T. Pleasant Grove ACM
Vinemont Good Hope Cullman  
2 Center Point Curtis White 205-470-5222    
Participants: Leeds Odenville Moody Pell City
Southside Center Point Huffman Hayden
3 Meridianville Chris Acuff 256-509-1013    
Participants: Limestone Legends Madison County Limestone Elite Madison City
Sardis Attalla Guntersville Arab
4 Pelham Scott Verner 205-541-4570    
Participants: Chelsea North Chilton Northport Pelham
Alabaster McCalla    
           
         
     
         
12 Year Olds
         
* See Right Column for Teams Advancing to State Tournament * Tournament * Subject to Change
Location: Contact: Phone: Start: 6/21/19 as teams drop out *
1 Chelsea Mike McNamee 205-919-1567    
Participants: Chelsea Calera Alabaster  
Pelham Northport PAT  
     
2 Addison Kyle Carden 256-339-3208    
Participants: Rock Creek Walker Co. Miners Walker Co. National  
ACM Vinemont Hayden  
3 Leeds Jesse Jones 205-862-1154    
Participants: Leeds Moody Pell City Odenville
Gardendale Huffman Southside  
4 Attalla Wesley Gullege 256-305-1028    
Participants: Attalla Sardis Arab  
Madison Co. Holly Pond Ragland  
           
         
     

 

         
         
         

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
 
 
 
 
 
 
   
     

     

Alabama Dizzy Dean Copyright 2019