Contact Us

District Tournaments
 
 
2019 Alabama Dizzy Dean
District Tournament Schedule
Teams to be determined as they register and qualify
6 Year Olds
* Top 4 teams in each district advance to Area Tournament * Tournament Credentials Credentials
Location: Contact: Phone: Start: Meeting: Location:
District 1: Moody Rich Blankenship 205-640-0323 6/14

6/1

Hayden Elementary Lunchroom
District 2: Southside Meghan Hendrick 205-215-2500    
District 3: Chelsea Luke Glausier 205-234-0279    
District 4: Madison City Chris McFarland 256-975-1648    
District 5:          
District 6: Arab Greg Tidmore 256-640-6786    
District 7: Northport Brett Paulk 205-523-2027    
District 8: Cordova Daniel Headrick 205- 275-6901    
             
           
           
           
8 Year Olds
* Top 4 teams in each district advance to Area Tournament * Tournament Credentials Credentials
Location: Contact: Phone: Start: Meeting: Location:
District 1: Odenville Mac Crane 205-478-9305 6/14

6/1

Hayden Elementary Lunchroom
District 2: Clay Bill Sorrel 205-601-8038    
District 3: Shelby County Ricky Ruston 205-365-2977    
District 4: Madison City Chris McFarland 256-975-1648    
District 5: Eva Kyle Frost 256-590-3544    
District 6: Sardis Joe Tarvin 256-3902520    
District 7: Northport Brett Paulk 205-523-2027    
District 8: Beesemer Christian Kelly 205-965-7942    
             
           
           
           
10 Year Olds
* Top 4 teams in each district advance to Area Tournament * Tournament Credentials Credentials
Location: Contact: Phone: Start: Meeting: Location:
District 1: Ashville     6/14

6/1

Hayden Elementary Lunchroom
District 2: Huffman        
District 3:          
District 4: Madison City        
District 5: Holly Pond Rodney 256-339-2188    
District 6: Attalla        
District 7: Pelham        
District 8: Rock Creek        
             
           
           
           
12 Year Olds
* Top 4 teams in each district advance to Area Tournament * Tournament Credentials Credentials
Location: Contact: Phone: Start: Meeting: Location:
District 1: Ragland Blake Campbell 205-405-8991 6/14

6/1

Hayden Elementary Lunchroom
District 2: 31-North Hayden Shea Layton 205-543-0554    
District 3: Chelsea Mike McNamee 205-919-1567    
District 4:          
District 5: Addison Kyle Carden 256-339-3208    
District 6: Guntersville Justin Brooks 356-302-3990    
District 7: Northport Lourn Evans 607-377-6641    
District 8: Oakman Daniel Headrick 205-275-6901    
             
           

           
           
           
           
           

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
 
 
 
 
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

     

Alabama Dizzy Dean Copyright 2019